Zespoły

O ZESPOLE

"SANOK" Zespół Tańca Ludowego

 

       Zespół Tańca Ludowego „SANOK”  powstał w 1993 r. przy Sanockim Domu Kultury. Jest kontynuatorem tradycji Zespołu Pieśni i Tańca „AUTOSAN”, którego początki sięgają  z kolei 1978 r. Na wspólną, ponad 37-letnią historię zespołów składają się setki koncertów w kraju i za granicą m. in. w Szwajcarii, Portugalii, Turcji, Holandii, Szwecji, Słowacji, Bułgarii i na Węgrzech, a także sukcesy i nagrody „wytańczone” w  regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach i festiwalach.

ZTL „SANOK” posiada w repertuarze tańce narodowe (polonez, mazur, krakowiak, oberek, kujawiak) oraz wiązanki tańców z wielu regionów Polski (m. in. rzeszowskich, lubelskich, łowickich, Lachów Sądeckich). Swoje umiejętności rozwijają w nim tancerze w bardzo różnym wieku, których łączy jednak wspólna pasja – taniec ludowy i narodowe tradycje.

Co roku do ZTL „SANOK” trafiają kolejni, młodzi ludzie, którzy mają możliwość rozwijania swoich zdolności artystycznych i poznawania polskiej kultury ludowej.  Kunszt tancerzy, przemyślane układy choreograficzne, a także piękne, kolorowe stroje sprawiają, że prezentacje sceniczne Zespołu niezmiennie wzbudzają aplauz publiczności.

Od początku istnienia choreografem oraz kierownikiem artystycznym jest Pan Janusz Podkul, który równocześnie jest opiekunem i dobrym duchem Zespołu.

Rok 2013 był dla ZTL SANOK rokiem Jubileuszy. Uroczyście świętowano 20-lecie działalności Zespołu, 35-lecie powstania ZPiT AUTOSAN oraz 45-lecie pracy artystycznej Pana Janusza Podkula. Przygotowując się do tych uroczystości grupa pasjonatów, byłych członków obydwu Zespołów postanowiła, oczywiście pod okiem Mistrza – dostojnego Jubilata, zaprezentować się ponownie publiczności. W przypadku większości tancerzy był to powrót na scenę po wielu latach. Powrót udany, ponieważ aktualnie stanowią oni, obok dwóch grup młodzieżowych, kolejną grupę taneczną Zespołu żartobliwie zwaną „Dinozaurami”.

 

                                                          

29 lipca 2022 roku odszedł od nas Jan Podkul. Człowiek-legenda, twórca i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Autosan oraz Zespołu Tańca Ludowego Sanok.To niepowetowana strata dla wielu pokoleń młodzieży dla których był wychowawcą, ogromna strata dla naszego miasta i regionu. Miłością do folkloru i polskiej tradycji zaraził setki tysięcy ludzi. Tą szlachetną ideą wypełnił całe swoje życie. Jesteśmy dumni z tego, że był naszym kolegą i przyjacielem z pracy. 

AKTUALNOŚCI


Czas na nowe otwarcie…
Po odejściu niezapomnianego Pana Janka, ZTL SANOK ma dziś nowego choreografa - Panią Martynę Dąbrowską, której życzymy samych sukcesów !