Zespoły

O ZESPOLE

"SANOK" Zespół Tańca Ludowego

 

       Zespół Tańca Ludowego „SANOK”  powstał w 1993 r. przy Sanockim Domu Kultury. Jest kontynuatorem tradycji Zespołu Pieśni i Tańca „AUTOSAN”, którego początki sięgają  z kolei 1978 r. Na wspólną, ponad 37-letnią historię zespołów składają się setki koncertów w kraju i za granicą m. in. w Szwajcarii, Portugalii, Turcji, Holandii, Szwecji, Słowacji, Bułgarii i na Węgrzech, a także sukcesy i nagrody „wytańczone” w  regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach i festiwalach.

ZTL „SANOK” posiada w repertuarze tańce narodowe (polonez, mazur, krakowiak, oberek, kujawiak) oraz wiązanki tańców z wielu regionów Polski (m. in. rzeszowskich, lubelskich, łowickich, Lachów Sądeckich). Swoje umiejętności rozwijają w nim tancerze w bardzo różnym wieku, których łączy jednak wspólna pasja – taniec ludowy i narodowe tradycje.

Co roku do ZTL „SANOK” trafiają kolejni, młodzi ludzie, którzy mają możliwość rozwijania swoich zdolności artystycznych i poznawania polskiej kultury ludowej.  Kunszt tancerzy, przemyślane układy choreograficzne, a także piękne, kolorowe stroje sprawiają, że prezentacje sceniczne Zespołu niezmiennie wzbudzają aplauz publiczności.

Od początku istnienia choreografem oraz kierownikiem artystycznym jest Pan Janusz Podkul, który równocześnie jest opiekunem i dobrym duchem Zespołu.

Rok 2013 był dla ZTL SANOK rokiem Jubileuszy. Uroczyście świętowano 20-lecie działalności Zespołu, 35-lecie powstania ZPiT AUTOSAN oraz 45-lecie pracy artystycznej Pana Janusza Podkula. Przygotowując się do tych uroczystości grupa pasjonatów, byłych członków obydwu Zespołów postanowiła, oczywiście pod okiem Mistrza – dostojnego Jubilata, zaprezentować się ponownie publiczności. W przypadku większości tancerzy był to powrót na scenę po wielu latach. Powrót udany, ponieważ aktualnie stanowią oni, obok dwóch grup młodzieżowych, kolejną grupę taneczną Zespołu żartobliwie zwaną „Dinozaurami”.

 

                                                              AKTUALNOŚĆI
Warsztaty taneczne ZTL SANOK

    W pierwszy październikowy weekend członkowie Zespołu Tańca Ludowego SANOK mieli okazję doskonalić swoje umiejętności taneczne na warsztatach zorganizowanych przez Sanocki Dom Kultury pod okiem Ani Woźniak i Kamila Hydzika. Ania i Kamil są tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego SŁOWIANKI z Krakowa. Równocześnie są aktualnymi Mistrzami Polski w Tańcach Polskich w Formie Towarzyskiej.

Kamil jest wychowankiem Pana Janusza Podkula i swoje pierwsze kroki w tańcu ludowym stawiał w ZTL SANOK.

Warsztaty odbywały się w dwóch grupach wiekowych, a na zajęciach realizowane były trzy bloki tematyczne:
1) Polonez i Mazur jako najbardziej charakterystyczne szlacheckie tańce polskie.
2) Oberek z kujawiakiem – połączenie dynamicznego i melancholijnego tańca w suicie łowickiej.
3) Krakowiak jako najbardziej znany polski taniec narodowy.

Mimo sporego wysiłku i wielokrotnego powtarzania często trudnych elementów i ćwiczeń warsztaty przyniosły wiele radości i satysfakcji zarówno uczestnikom jak i prowadzącym.

Jedni i drudzy mają również nadzieję na kolejne „taneczne” spotkania.